Υλοποίηση του σχεδίου δράσης: “Διασφάλιση της εφαρμογής του σχολικού κανονισμού” του άξονα : Ηγεσία -Οργάνωση και διοίκηση της σχολικής μονάδας

Εμπλοκή των μαθητών/τριών στη συνδιαμόρφωση και τη διασφάλιση του Εσωτερικού Κανονισμού και δέσμευσή τους για την τήρησή του. Αντιπροσωπεία παιδιών από τις Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις επισκέφτηκε τη διεύθυνση του σχολείου μαζί με το συντονιστή κ. Γιάννη και συζήτησαν τις δικές τους προτάσεις. Οι μαθήτριες συμμετείχαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον στη συνάντηση και απέδειξαν ώριμη κριτική σκέψη. Η εφαρμογή του σχολικού κανονισμού δεν έχει σκοπό να περιορίσει την ελευθερία του μαθητή , αλλά μέσα από την εφαρμογή των κανόνων να βοηθήσει τη σχολική κοινότητα να διαμορφώσει υγιείς προσωπικότητες, να μάθει στα μέλη της να σέβονται τις ελευθερίες των άλλων και να εδραιώσει δημοκρατικές αρχές.

Δημοσιεύθηκε στην Γενικά, Δραστηριότητες, Εργασίες μαθητών, Μαθητές, Το σχολείο μας. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.